Бхута Шуддхі
Значення, переваги та особливості практики

Садхгуру розтлумачує фундаментальний йогічний процес бхута шуддхі або очищення п’яти елементів землі, води, повітря, вогню та акашу. В цій статті він пояснює, чому елементи слід очищати та яким чином цей процес покращує життя людини.

Бхута Шуддхі – фундаментальна практика йоги

Садхгуру: Те, що ви називаєте «моє тіло», – це просто прояв п’яти стихій – землі, води, вогню, повітря та акашу (простору). Якщо ви знаєте, як правильно організувати ці п’ять елементів у собі, то вам більш нема чого робити в житті. Усе що стосується здоров’я, добробуту, сприйняття, пізнання та просвітлення, все вирішується, якщо ви знаєте, як правильно обходитися з цими п’ятьма елементами. Найбільш фундаментальна практика в йогічній системі, яка є основою всього іншого, що ми робимо, називається бхута шуддхі. “Бхута” означає панча-бхуту або п’ять елементів. “Шуддхі” – це очищення. Якщо ви навчитеся очищати п’ять елементів у вашій системі, це все, що вам потрібно. Що стосується духовних практик, таких як яма, ніяма, пранаяма, асана, дхарана, дх’яна, самадхі чи шунья, по суті, все це походить від основ бхута шуддхі. Усі інші практики йоги – це витяг із системи панча-бхута йоги.

Якщо ви очистите свої стихії, ви проживете прекрасне життя. Але якщо ви прагнете вийти за межі, вам краще полишити мрії про те, щоби жити красиво. Адже жити красивим життям означає мати багато труднощів, чого не скажеш про вихід за межі життя. За межами життя немає стільки ускладнень фізичної природи. Але якщо ви хочете бути у фізичному, але у той же час над ним, для цього потрібно трохи більше оволодіти фізичним аспектом. Якщо ви не володієте фізичним, ви потрапите у рабство фізичного.

Якщо ви робите певний процес очищення стихій, то досягаєте того, що називається бхута-сиддхі, тобто ви стаєте володарем стихій. Опанувавши стихії, ви володієте не тільки тілом і розумом, але й самим творінням.

Значення Бхута Шуддхі як процесу очищення п’яти елементів

Кожна людина складається із стихій, інакше ви не могли б жити нормальним життям. Наскільки добре організовані п’ять елементів у вашій системі, вирішує, наскільки ваше тіло міцне та стабільне. Існує ціла система практик, які відповідають за п’ять елементів у вашому тілі. Деякі з них працюють безпосередньо, інші опосередковано. Бхута шуддхі можна практикувати найпростішим способом або дуже вишукано. Або якщо ви не знаєте, як це зробити самостійно, хтось може виконати щось, від чого ви можете отримати користь. У Дхьяналінзі щомісяця проводяться ритуали бхута шуддхі, такі як Панча-Бхута Крія. Якщо ви не знаєте, як це зробити, це зробить хтось інший; ви просто маєте бути присутнім і отримувати від цього користь.

П’ять елементів є основою вашого творіння. Якщо ви навіть у деякій мірі володієте ними, ви почнете жити життям, яке люди будуть вважати магічним. Але в цьому немає ніякої магії. Припустимо зараз ви п’єте воду. Вода не схожа на вас і не нагадує вас, але якщо ви п’єте її, вона стає вами. Це саме по собі є магічним. Уявіть, що ви зцілилися від хвороби. Це не диво. Вода, яка стає вами, є феноменальним дивом. Якщо ви здатні перетворити воду на себе, ви також здатні на багато інших дрібних речей, таких як зцілення від хвороб, адже ви створюєте це тіло зсередини, використовуючи чотири елементи. На жаль, це відбувається несвідомо. Але цілком можливо усвідомити, як ці чотири елементи стають людським тілом.

Чому п’ять елементів потребують очищення?

Садхгуру: Якщо ви наберете трохи води з жолоба, ви можете подумати, що вона нечиста, але це не так. У водостічній дощовій воді є набагато більше життя, ніж у воді, яку ви п’єте з пляшки. Просто вона вам не завжди підходить. У людському розумінні та мові ми називаємо воду чистою лише тоді, коли вона нам підходить. Але вода в жолобах дуже чиста для багатьох видів життя. Так званою чистою водою ви вбили все це життя. Усі інші істоти думають, що ваша вода в пляшках – не просто не чиста вода, а нежива.

Ми можемо змінити якість води,
повітря та їжі, яку ми їмо,
лише своїм наміром,
емоціями чи процесом мислення.

Очищення по суті відбувається в контексті людини, а не з точки зору самої стихії. Так само для багатьох хімічних речовин, які використовуються у фармацевтиці, існує промислова версія та медична версія, оскільки те, що призначено для споживання людиною, і те, що використовується для інших цілей, відрізняється. Це не означає, що промислова версія нечиста. Просто вона не в такому стані, який найкраще підійде для вас. Коли ми говоримо про елементи, ми говоримо в контексті того, що є більш сприятливим саме для нас. Саме у цьому контексті нам потрібно очищення елементів.

П’ять стихій і карма

Тіло, світ і Всесвіт – це гра п’яти елементів. Якщо б стихії не набували інших якостей або можливостей, не можливо було б створити стільки трильйонів проявів фізичного лише за допомогою п’яти елементів. Сьогодні ми знаємо, що можемо впливати на них. Ми можемо змінити якість води, повітря та їжі, яку ми їмо, лише своїм наміром, емоціями чи процесом мислення. П’ять елементів всередині вас, знаходяться під глибоким впливом певного зібраного шару інформації, який зазвичай називають кармічною структурою. Без цього елементи не поводилися б так, як вони поводяться. Кожна людина була б однаковою, якби не мала конкретної інформації, яку вона в собі несе. Те, що ви називаєте своїм індивідуальним “я”, по суті, є певним обсягом інформації, і основний спосіб його наклеювання на вас – через елементи, тому що тут немає нічого, крім елементів.

Ось чому йога називає все тілом –
фізичним тілом, психічним тілом,
енергетичним тілом – але не розумом,
оскільки психологічна діяльність,
якій ви надали надзвичайно велике значення,
не має жодних наслідків і значення.

Очищення елементів полягає у звільненні від накопиченої інформації або кармічної складової. Якщо цього не робити, ви будете сильною особистістю, але ніколи не дізнаєтесь, як перейти через обмеження, які ви собі встановили. Якщо ви не можете перетнути обмеження, які ви встановили, це нерозумний спосіб життя. Ви встановлюєте обмеження, не знаючи чому, і через деякий час не можете перетнути. Тоді ви починаєте стверджувати: “Я такий, який є!”. Ви таким себе зробили, але насправді ви не такий.

Очищення стає актуальним, коли свобода і звільнення стають ціллю вашого життя, і ви хочете вийти за ці межі. Якщо ви хочете стати бетонною кулею, очищатися зовсім не потрібно. Бетонування кармічних процесів зробить вас жорсткими, а жорсткість принесе величезну кількість страждань. Вам не потрібно, щоб сталося лихо; ви і є лихо. Через те, що ваші кармічні відбитки настільки глибокі, ваші вчинки визначені заздалегідь, вони неусвідомлені. Та сама ситуація трапляється тисячу разів, але кожен раз ви все одно реагуєте майже однаково. Потрібна певна кількість усвідомлення та потрясіння, щоб реагувати по-іншому. Бхута шуддхі робить це на найбільш фундаментальному рівні.

Бхута Шуддхі – звільнення від кармічної структури

Якщо ми очистимо ваш розум вранці, до обіду ви побудуєте новий світ у своїй голові. Це марнотратство. Ось чому в Йогічній системі не надається значення вашій психіці. Не важливо, що ви думаєте і відчуваєте, бо якщо змінити це зараз, за кілька годин все повернеться знову.

Нас цікавить лише тіло. Ось чому йога називає все тілом – фізичним тілом, психічним тілом, енергетичним тілом, але не розумом, оскільки психологічна діяльність, якій ви надали надзвичайно велике значення, не має жодних наслідків і значення. Залежно від того, який тип інформації є у ​​вас, від вашої карми та самскари, відповідно так ви думаєте та відчуваєте. Все відбувається певним чином. Якщо ви обріжете дерево, воно відросте знову, але якщо ви позбудетесь коріння, воно зникне. Ми зацікавлені у знищенні кореня, а сам корінь кармічного відбитку знаходиться саме в елементах.

Переваги практики Іша Бхута Шуддхі

Бхута шуддхі означає, що ви хочете втратити себе. Немає значення, добре це, погано, потворно чи красиво, ви хочете втратити все, що ви збудували, щоб творіння Творця проявилось і засяяло всередині вас. Для цього треба виконати певну роботу. Практика Бхута шуддхі, якій ми навчаємо, є дуже простою. Якщо ви хочете робити більш серйозні форми бхута шуддхі, це не те, що робиться легковажно; це стає всім вашим життям. Але навіть якщо ви зробите полегшену версію бхута шуддхі, ви помітите, що зміни всередині вас є постійними. Не можна відступати назад, це важливо. В іншому випадку протягом трьох днів ви знову опинитеся там, де були раніше.

Неважливо, добре це, погано,
потворно чи красиво,
ви хочете втратити все, що ви збудували,
щоб творіння Творця проявилось
і засяяло всередині вас.

Якщо ви продовжуватимете практику бхута шуддхі, якою б маленькою вона не була, ви побачите, що з плином часу її вплив буде незаперечним. Припустимо, ви робите практику Йогасани шість місяців і відмовляєтесь від неї на один рік; все повернеться, як було. Якщо ви робите такий потужний процес, як Шакті Чалана Крія, його вплив буде потужним, але якщо ви не зробите цього протягом певного періоду часу, все знову повернеться назад. Ви деякий час робите медитацію Шунья, і якщо ви не будете робити її протягом певного періоду часу, все повільно повернеться назад. Але це не стосується бхута шуддхі. Якщо ви робите бхута шуддхі, вам може здаватися, що нічого не відбувається. Таке відчуття може виникати тому, що все відбувається дуже повільно і на фундаментальному рівні. Але поки у вас є це тіло, ефект від бхута шудхі буде з вами. Він нікуди не подінеться, тому що цей процес відбувається на дуже фундаментальному рівні. У цьому і є значення бхута шуддхі. Якщо у вас немає кар’єри і сім’ї, тоді ми можемо запропонувати вам більш серйозну форму бхута шуддхі, оскільки це займе багато часу.

Правильний спосіб робити Бхута Шуддхі для максимальної користі

Часто люди роблять певний вид бхута шуддхі несвідомо. Наприклад, є лідери, які змінюють атмосферу навколо тільки своєю присутністю. Є багато людей – не тільки духовних – які, зайшовши до кімнати, в одну мить змінюють атмосферу навколо себе. Це означає що вони несвідомо володіють елементами у певному обсязі. Якщо ви можете зробити це свідомо, це буде більш результативно. Є й інші аспекти енергії, на які можна впливати і тим самим змінювати атмосферу, але це не впливає на інших людей настільки глибоко, як у тій ситуації, коли елементи реорганізуються через певну присутність енергії та намірів.

Процес бхута шуддхі
повинен відбуватися не як вправа,
а як любовний зв’язок –
із абсолютною залученістю.
Це повинно відбуватися з почуттям
відданості та любові

Ідея практики бхута шуддхі полягає в тому, щоб змінити спосіб функціонування елементів всередині вас. Ви хочете змінити сам намір, з яким вони функціонують. Якщо елементи всередині вас функціонують так само, як вони функціонують у землі або у дереві, це не буде корисно для вас. В системі людини елементи функціонують певним чином. Ми хочемо, щоб вони функціонували і перетворювались на вищі можливості.

Насправді у кожної людини елементи функціонують унікальним чином. Традиційні східні медичні системи враховували ці індивідуальні відмінності. Діагноз в цих системах базується не на хворобі, а на тому, як побудована система людини. Немає одного рецепту, який працював би для всіх. Якщо лікар не в змозі розглянути кожного та визначити, що потрібно для цієї конкретної людини, лікування не спрацює, як слід. Лікування залежить від того, як функціонує цей конкретний організм і механізм людини, а не на основі симптомів певної хвороби. Іншими словами, у східній медицині лікування ніколи не є симптоматичним, тоді як алопатична система на 100% орієнтована на симптоми. Якщо у п’яти людей однакові симптоми, усім п’ятьом дадуть однакові ліки. Але в Аюрведі, якщо у п’яти людей однакові симптоми, їм даватимуть різні типи ліків, оскільки ліки призначаються для певної системи, а не для лікування конкретного захворювання.

Те що ці п’ять елементів об’єднуються і створюють щось настільки складне і фантастичне – це просто неймовірно. Процес бхута шуддхі повинен відбуватися не як вправа, а як любовний зв’язок – із абсолютною залученістю. Це повинно відбуватися з почуттям відданості та любові. Ваш розум, емоції, енергія та фізичне тіло – у цьому має бути задіяно все. Без цієї участі ви все одно можете отримати певну користь, але ви не будете знати всієї глибини процесу. Якщо ви повністю віддаєтеся цьому простому процесу, він може змінити основу вашого життя.

Поглиблене містичне проникнення в Бхута Шуддхі

Тіло – це гра п’яти елементів; такий і світ; такий же і Всесвіт. Все є грою п’яти елементів. Якщо вас не цікавить містичний вимір, можете не турбуватися про акаш. Серед інших чотирьох елементів 72% тіла – це вода, 20% – земля, 6% – повітря, 4% – вогонь, а решта – акаш. Щоб добре жити, достатньо чотирьох стихій; п’ятий (акаш) не актуальний для людей, які просто хочуть добре жити.

Тіло – це гра п’яти елементів;
такий і світ; такий же і Всесвіт.
Все є грою п’яти елементів

Вода становить 72% вашого тіла. Вона синхронізована з планетою; приблизно 72% планети – це вода. Так склалося життя. Природа планети проявилася у вашому тілі різними способами. Коли ви їсте їжу, потурбуйтесь аби вміст води в їжі перевищував 70%. Західні суспільства ігнорують цей аспект і платять величезну ціну. Овоч містить понад 70%, фрукт – 90% води. Якщо ви хочете очищення, ви повинні їсти фрукти. Якщо ви просто хочете підтримати організм таким, який він є, це робить овоч. Майже в будь-якій традиційній східній кулінарії, природним чином знали, що в їжі має бути понад 70% води. Якщо ви запиваєте водою, це не спрацює; сама їжа повинна містити в собі понад сімдесят відсотків води.

Всі ці чотири елементи мають пам’ять. Особливо земля і вода мають дуже сильне почуття пам’яті. Сьогодні сучасна наука широко дослідила це, і є докази, що вода має надзвичайну пам’ять. Вода поводиться певним чином залежно від типу пам’яті, яку вона несе. Ось чому люди йдуть до освячених просторів чи храмів і готові вмерти за кілька крапель води, бо вода має пам’ять про божественне. Тірт (Teerth) – це вода, яка має пам’ять про божественне. Потрібно, щоб вода, яка має добру пам’ять, потрапила у вас.

Якщо ви просто зробите воду в собі солодкою, ви станете на 72% покращенним. Якщо ви опрацюєте 12% землі, у вас чудово вийдуть 84% відсотки. Якщо ви підтримаєте повітря, ви опануєте 90% відсотків. Якщо ж ви захочете очистити вогонь, доведеться попрацювати ще трохи більше.

Існує п’ять вимірів вогню, а саме репродуктивний вогонь, травний вогонь, психічний вогонь, серцевий і внутрішній вогонь. Всі п’ять важко опрацювати простим людям. Потрібна велика дисципліна, але три з них можна опанувати. Репродуктивний, травний та психічний вогонь можна опрацювати дуже легко, доклавши незначних зусиль. З двома іншими потрібно буде працювати набагато більше. Якщо ви просто очищаєте ці види вогню, ви вже надзвичайна людина. Ви не просто здорова, щаслива людина; ви набагато більше, тому що коли ви володієте стихією вогню в собі, то торкаєтесь акашу. Залишиться лише крок. Раптом ви стаєте не просто звичайною людиною. Щось інше починає палати у вас всередині. Щось чого не знають більшість людей у ​​світі. Наша мета полягає в тому, щоб це знали всі. Якби ви взяли на себе відповідальність за вогонь у паху, вогонь у животі та вогонь у думках, ви могли б зробити багато дивовижних справ у цьому житті. Ви могли б жити свідомо і за своїм вибором, а не бути рабом компульсивності. Йдеться не про те, щоб відмовити собі в тому чи іншому. Йдеться про те, щоб все відбувалося за вашим вибором, а не через компульсивність та автоматизм.